WYWIAD Z INWESTORKĄ
26 października 2022

Inwestowanie nie ma płci. W opinii Agnieszki Cal.

 

O kobietach – inwestorkach rozmawiamy z prelegentką „III Ogólnopolskiego Forum Inwestorek”, Agnieszką Cal, współzałożycielką marki TOTENDOM

Czy kobiety są dobrymi inwestorkami?

Bycie dobrym bądź złym inwestorem lub inwestorem w ogóle nie zależy od płci, ale od cech charakteru i determinacji człowieka. Dobry inwestor lub inwestorka to osoba odważna, samodzielna i niebojąca się podejmować decyzji, które często wiążą się z wyjściem ze strefy komfortu – naszej ciepłej, mięciutkiej, bezpiecznej codzienności. Historia zna miliony przykładów walecznych kobiet, jak również mężczyzn. Dlatego powinniśmy zastanawiać się, nie CZY kobiety są dobrymi inwestorkami, ale DLACZEGO – co sprawia, że potrafimy być silne i odnosić sukcesy, i co możemy robić jeszcze lepiej.

Czego jeszcze muszą nauczyć inwestorki?

Przede wszystkim musimy nauczyć się wierzyć w siebie. Zbyt rzadko pozwalamy sobie na samodzielność, własne zdanie i głośne jego wyrażanie. Często boimy się hejtu i konfrontacji, dlatego wolimy robić swoje po cichu i nie wychylać się. Tymczasem każda osoba – tak kobieta jak i mężczyzna posiada wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do tego, żeby zawalczyć o własne dobro i po prostu być szczęśliwym.

Co chciałaś przekazać kobietom podczas swojej prezentacji na III Ogólnopolskim Forum Inwestorek?

Głównym celem prelekcji mojej i mojej wspólniczki, architektki Magdy Scheitza było zwrócenie uwagi na fakt, że skupianie się na jednym wąskim rodzaju działalności, np. tylko na projektach wnętrz bądż flipach na rynku pierwotnym to jak stanie na jednej nodze – łatwo się zachwiać. Dywersyfikacja biznesu jest niezbędna do stworzenia stabilnego systemu, dającego jeść nie tylko dziś, ale także wtedy, gdy przyjdą gorsze czasy.

Razem z Magdą prowadzimy Biuro Projektowe TOTENDOM, które wspiera inwestorów i deweloperów w całej Polsce zwiększając ich zyski ze sprzedaży. Jednocześnie z innymi wspólnikami flipujemy i dostarczamy gotowce inwestycyjne. Kluczem do udanej dywersyfikacji jest dobra współpraca.

W co aktualnie warto inwestować?

Oczywiście w dobie wysokiej inflacji w to, co niesie ze sobą wysoką stopę zwrotu, a jednocześnie zoptymalizowane ryzyko. W TOTENDOM naszym rozwiązaniem, z którego skorzystało już niemal 50 inwestorów są mieszkania inwestycyjne, wyselekcjonowane i zaopiekowane w taki sposób, że nasi klienci cieszą się zyskiem pasywnym nawet 45 tysięcy złotych rocznie, co daje 10% zwrotu z inwestycji już po odliczeniu wszystkich kosztów i z naszym zarządzaniem. Oczywiście są też inne formy inwestowania – złoto, kryptowaluty, startupy – najważniejsze to dobrze zrozumieć, w co się inwestuje i z jakim ryzykiem się to wiąże.

Dlaczego kobiety powinny inwestować?

Kobiety powinny robić to, co daje im szczęście i bezpieczeństwo – także finansowe. Inwestowanie jest jedną z dróg do jego osiągnięcia, ale nie jedyną. Uważam, że praca, rozwój i droga do sukcesu uszlachetnia każdego człowieka, a naszym dzieciom pokazuje, że skoro ja mogę, to ty też!

Jak można sprawić, by więcej kobiet zaczęło inwestować?

Inspirowanie, nagłaśnianie historii „zwykłych osób”, „dziewczyn z sąsiedztwa”, które własną pracą osiągnęły sukces, samodzielność, prestiż to dobra droga. A przede wszystkim praca z kolejnym pokoleniem – naszymi córkami, siostrzenicami, wnuczkami. Jeśli dzisiaj uwierzymy w te małe dziewczynki i damy im siłę (również własnym przykładem), to za 20 lat nie będziemy się musiały zastanawiać, dlaczego na 20 prelegentów na scenie jest tylko jedna kobieta.

Agnieszka Cal

Wizjonerka i współzałożycielka marki TOTENDOM, która z sukcesem wprowadza nowe strategie i trendy na rynku nieruchomości. Dawniej pracownik korporacji, dziś współwłaścicielka dwóch niezależnych biznesów. Zrealizowała ponad 70 inwestycji na terenie całej Polski, w tym 30 własnych. Prywatnie mama dwójki dzieci, dyplomatka, lingwistka i pasjonatka ogrodów.

www.totendom.com