WYWIAD Z INWESTORKĄ
O czym marzą inwestorki? W opinii Małgorzaty Rosiak z Pracowni Finansowej
Kobiety w Polsce wciąż mniej zarabiają niż mężczyźni, rzadziej też myślą o swoich finansach i zarządzaniu nimi. Na pierwszym planie stawiają rodzinę, dzieci i ich wykształcenie. Ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa, dlatego nie są skore do podejmowania ryzyka inwestycyjnego. Dotychczas kobiety wybierały lokaty bankowe z małym, ale pewnym zyskiem. Wśród inwestorów na GPW kobiety stanowią jedynie 17% inwestorów, a agresywne inwestowanie dotyczy tylko 3% kobiet. O opinię na temat sytuacji kobiet na rynku inwestycyjnym, a także o marzenia zapytałyśmy Małgorzatę Rosiak – Investment Managerkę z Pracowni Finansowej.
Z czego Twoim zdaniem wynika tak niski procent obecności kobiet w inwestycjach?
Często zdarza się nam, że same przed sobą się usprawiedliwiamy. Nie inwestujemy, bo wiąże się to z ryzykiem lub jest zbyt skomplikowane. Nie mamy czasu, w naszej kobiecej opinii wydaje się to nudne albo utarło się, że to męska rzecz. A najczęściej okazuje się, że po prostu wiele w nas strachu, a także niewiedzy oraz pytań – po co miałybyśmy właściwie inwestować i jak to zrobić. Według raportu Pracowni Finansowej – w 2021 roku wśród jej inwestorów crowdfundingowych znalazło się jedynie 17% kobiet. Ten wynik zdecydowanie zasługuje na poprawę.
Jak można to zmienić i sprawić, by więcej kobiet zaczęło inwestować?
Inwestowanie nie musi być skomplikowane i zazwyczaj takim nie jest. Dostępnych jest wiele książek, stron internetowych, blogów czy grup w mediach społecznościowych, na których kobiety dzielą się z innymi kobietami swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając sobie nawzajem. W Pracowni Finansowej też prowadzimy Akademię Inwestowania, gdzie nasi eksperci i ekspertki prezentują materiały, nawet dla początkujących m.in. związane z psychologią inwestowania czy wymieniają jakich błędów nie popełniać.
Dlaczego kobiety powinny inwestować?
W mojej opinii własne inwestycje pomagają kobiecie nabrać pewności w patrzeniu w przyszłość oraz dają poczucie bezpieczeństwa. Kobiety powinny być finansowo niezależne, a według polskich statystyk jeszcze nam trochę brakuje. To też kwestia zmiany podejścia i chęci wzięcia życia w swoje ręce, nawet na wszelki wypadek. Kobiety powinny mieć własną poduszkę bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę nawet fakt, że coraz więcej jest rozwodów i matek samodzielnie wychowujących dzieci. Ta finansowa zaradność to właśnie potrzebne nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Na szczęście coraz częściej spotykam się z opiniami koleżanek, które potwierdzają, że zarówno prowadzenie domowego budżetu, inwestowanie na giełdzie czy gdziekolwiek indziej nie jest niczym karkołomnym. Wiele kobiet znakomicie odnalazło się w świecie pieniędzy i zarządzają nie tylko budżetem w domu, ale też całymi firmami. Zarabiają coraz więcej i potrafią te pieniądze pomnażać.
Na jakie aspekty powinnyśmy zwracać uwagę, aby zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa w inwestowaniu?
Możliwości inwestowania jest naprawdę dużo i nie sposób wymienić wszystkich. Warto jednak wiedzieć, że nie ma inwestycji bez ryzyka, różnią się one też stopą przewidywanego zwrotu oraz horyzontem inwestycyjnym. Kobiety rozpoczynające przygodę z inwestowaniem muszą odpowiedzieć sobie na pytanie na jak długo mogą zaangażować kapitał oraz ile chcą zarabiać. Do każdej inwestycji trzeba podejść na chłodno – ze świadomością, że można wszystko stracić, ale też wiele zyskać. Dlatego największy spokój uzyskujemy, gdy inwestujemy nadwyżki finansowe, czyli pieniądze, które nie mają związku z naszą płynnością finansową. Nie musimy się wtedy o nie martwić, a każdy zysk będzie ekstra premią za ryzyko.
Zatem w co inwestować?
Jako Investment Managerka Pracowni Finansowej mogę przedstawić możliwości jakie daje crowdfunding. W tym modelu biznesowym inwestorzy i inwestorki dołączają do wybranego projektu inwestycyjnego, którego celem jest realizacja inwestycji i czerpanie zysku z funkcjonowania przedsięwzięcia. Inwestycje są finansowane kapitałowo przez grupę inwestorów/inwestorek, którzy stają się pośrednio współwłaścicielami biznesu, a więc biorą udział w podziale zysku. W ten sposób można z nami dołączyć do projektów OZE oraz nieruchomości realizowanych w grupie INWE, ale też innowacyjnych okazji inwestycyjnych jak park rozrywki w centrum Berlina w ramach projektu Mission:Play! by Mattel.
Zauważamy, że trendem inwestycyjnym staje się potrzeba finansowania etycznych, ekologicznych projektów, dających możliwość uzyskiwania regularnego, dodatkowego dochodu. Spełniając tę potrzebę i odpowiadając na opinie inwestorów wprowadzamy program EKO-RENTIER. Można w nim pasywnie zarabiać układając portfel z projektów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, z możliwością uzyskiwania wypłat 4 razy w roku, wspierając jednocześnie walkę o czyste powietrze dla następnych pokoleń.
Czy Ty również inwestujesz? Gdzie lokujesz nadwyżki kapitału?
Zacznę od tego, że dywersyfikuję. To bardzo ważne, aby nie trzymać przysłowiowych „wszystkich jajek w jednym koszyku”. Rozkładam ryzyko lokując pieniądze w różnych obszarach rynku. Zabezpieczam część kapitału oczywiście z Pracownią Finansową, posiadając udziały w projektach grupy INWE związanych z biopaliwami i elektrowniami wiatrowymi. Jest to mój sposób na ochronę kapitału przed inflacją. Dodatkowo inwestuję regularnie m.in. w fundusze inwestycyjne, obligacje korporacyjne, złoto oraz sztukę – kolekcjonuję obrazy artystów średniego pokolenia.
Jakie są Twoje marzenia, które zrealizujesz, dzięki inwestowaniu? Jaki masz cel?
Marzy mi się, aby zdanie „kobieta inwestuje” straciło w opinii publicznej charakter manifestu i stało się normą. Moim osobistym celem jest uzyskanie niezależności finansowej w postaci całkowicie pasywnego dochodu. Czyli sytuacji finansowej, w której zyski czy też odsetki z inwestycji pokryją mój miesięczny koszt utrzymania, uwzględniający dodatkowe wydatki i obecny poziom życia, a ja będę mogła zając się rozwijaniem pasji. Dążę do tego, aby w dalszej przyszłości odsetki i zyski z inwestycji umożliwiły mi swobodne podróżowanie po świecie. Osiągniecie tego typu wolności finansowej będzie spełnieniem moich marzeń.
Małgorzata Rosiak
Investment Manager w Pracowni Finansowej.
Od ponad 6 lat w PF zajmuje się promocją udziałów do spółek z branży energii odnawialnej takich jak elektrownie wiatrowe oraz spółek z rynku nieruchomości. Odpowiada za relacje biznesowe z inwestorami. Swoje 20 letnie doświadczenie w sprzedaży i obsłudze inwestorów zdobyła współpracując z bankami i instytucjami z branży usług finansowych.
www.pracownia-finansowa.pl | 21 sierpnia 2022