fbpx

WYWIAD Z INWESTORKĄ
12 października 2022

Kobieto, otwórz się na inne formy inwestowania. W opinii Małgorzaty Rosiak. 

 

O kobietach – inwestorkach rozmawiamy z prelegentką „III Ogólnopolskiego Forum Inwestorek”, Małgorzatą Rosiak, Investment Manager w Pracowni Finansowej. 

Czy kobiety są dobrymi inwestorkami?

Wciąż jest mały odsetek kobiet, które inwestują. Najczęściej kobiety wybierają lokaty bankowe, obligacje skarbu Państwa, czyli instrumenty inwestycyjne o niskim poziomie ryzyka z łatwością wyjścia z inwestycji. Na GPW spośród wszystkich inwestorów, kobiety stanowią zaledwie 17%. My uzyskaliśmy podobny wynik procentowy, badając jak kobiety inwestują w projekty crowdfundingu udziałowego w raporcie Pracowni Finansowej. Najczęściej kobiety wybierają inwestycje w oparciu o nieruchomości. Ciekawą i bezpieczną przystanią dla kapitału przeznaczonego na inwestycje stają się projekty związane z Odnawialnymi Źródłami Energii.

Udziały w farmach fotowoltaicznych są w trendzie i stają się intratną i bezpieczną formą inwestowania z uwagi na ogólny wzrost cen energii co przekłada się na wyższą rentowność z inwestycji oraz ochronę zainwestowanego kapitału przed wysokim poziomem inflacji.

Odpowiadając na pytanie – kobiety są bardzo dobrymi inwestorkami, gdyż skrupulatnie podchodzą do oceny projektów, sprawdzają dokładnie zasady przystąpienia do inwestycji wzory umów. Chcą zrozumieć model biznesowy i taką współpracę cenimy sobie najbardziej. Spokojnie mogłoby być nas na rynku inwestycyjnym zdecydowanie więcej.

Czego jeszcze muszą nauczyć inwestorki?

Inwestorki powinny nauczyć się podejmować większe ryzyko, dywersyfikować portfel inwestycyjny, wychodzić poza projekty związane z rynkiem nieruchomości, który ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, jest tak bardzo przez kobiety lubiany.  Powinny patrzeć całościowo i globalnie na portfel inwestycyjny, sięgać po okazje inwestycyjne w branży nowych technologii, projektów z perspektywą rozwoju i dbania o ekologię. Warto skorzystać z wiedzy ekspertów w Akademii Inwestowania Pracowni Finansowej, gdzie w przystępny sposób mówimy o finansach.

Co chciałaś przekazać kobietom podczas swojej prezentacji na III Ogólnopolskim Forum Inwestorek?

Aby wyszły ze schematów już utartych, czyli otworzyły się na inne formy inwestowania. Dostrzegły trend na rynku związany z ekologią, biopaliwami, energetyką odnawialną tj. farmami fotowoltaicznymi oraz energetyką wiatrową. Poznały Pracownię Finansową bliżej i dowiedziały się, że jest to firma, która ma doświadczenie w obsłudze inwestorów, co potwierdzają wyniki oraz powiększające się grono współpracujących z nami przedsiębiorców. Jako Investment Managerka Pracowni Finansowej podczas Forum Inwestorek mogłam przedstawić możliwości jakie daje crowdfunding. W tym modelu biznesowym inwestorzy i inwestorki dołączają do wybranego projektu inwestycyjnego, którego celem jest realizacja inwestycji i czerpanie zysku z funkcjonowania przedsięwzięcia. Inwestycje są finansowane kapitałowo przez grupę inwestorów/inwestorek, którzy stają się pośrednio współwłaścicielami biznesu, a więc biorą udział w podziale zysku. W ten sposób można z nami dołączyć do projektów OZE oraz nieruchomości realizowanych w grupie INWE, ale też innowacyjnych okazji inwestycyjnych jak park rozrywki w centrum Berlina w ramach projektu Mission: Play! by Mattel.

W co aktualnie warto inwestować?

Warto zwrócić uwagę na trend wzrostowy związany z odnawialnymi źródłami energii takimi jak farmy fotowoltaiczne, czy biopaliwa. Prawdziwą modą staje się potrzeba finansowania etycznych, ekologicznych projektów, dających możliwość uzyskiwania regularnego, dodatkowego dochodu. Spełniając tę potrzebę i odpowiadając na opinie inwestorów Pracownia Finansowa wprowadza program EKO-RENTIER. Można w nim pasywnie zarabiać układając portfel z projektów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, z możliwością uzyskiwania wypłat 4 razy w roku, wspierając jednocześnie walkę o czyste powietrze i ocalenie życia na naszej planecie.

Dlaczego kobiety powinny inwestować?

Własne inwestycje pomagają kobiecie nabrać pewności w patrzeniu w przyszłość oraz dają poczucie bezpieczeństwa. Kobiety powinny być finansowo niezależne, a według polskich statystyk jeszcze nam trochę brakuje. To też kwestia zmiany podejścia i chęci wzięcia życia w swoje ręce, nawet na wszelki wypadek. Kobiety powinny mieć własną poduszkę bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę nawet fakt, że coraz więcej jest rozwodów i matek samodzielnie wychowujących dzieci. Ta finansowa zaradność to właśnie potrzebne nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju. W opinii ekspertów Pracowni Finansowej: dbając o swoja niezależność finansową, dbasz o siebie i możesz zadbać o resztę świata.

Jak można sprawić, by więcej kobiet zaczęło inwestować?

Pierwszym krokiem powinno być chyba oswajanie z tematem i ujawnianie się kobiet inwestujących, które mogą być inspiracją, oraz edukacja. Inwestowanie nie musi być skomplikowane i zazwyczaj takim nie jest. Dostępnych jest wiele książek, stron internetowych, blogów czy grup w mediach społecznościowych, na których kobiety dzielą się z innymi kobietami swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając sobie nawzajem. Tak jak już wcześniej wspomniałam, w Pracowni Finansowej też prowadzimy Akademię Inwestowania, gdzie nasi eksperci i ekspertki prezentują materiały, nawet dla początkujących m.in. związane z psychologią inwestowania czy wymieniają jakich błędów nie popełniać. Ostatecznie musimy posiadać nadwyżki finansowe, które możemy zainwestować i zwyczajnie przestać się bać

Małgorzata Rosiak

Investment Manager w Pracowni Finansowej. Od ponad 6 lat w PF zajmuje się promocją udziałów do spółek z branży energii odnawialnej takich jak elektrownie wiatrowe oraz spółek z rynku nieruchomości. Odpowiada za relacje biznesowe z inwestorami. Swoje 20 letnie doświadczenie w sprzedaży i obsłudze inwestorów zdobyła współpracując z bankami i instytucjami z branży usług finansowych. www.pracownia-finansowa.pl/