fbpx

WNĘTRZA & NIERUCHOMOŚCI

Jak samodzielnie zaaranżować wnętrze mieszkania, aby sprzedało się z sukcesem?

Emilia Krysińska

www.dcode.com.pl | 22 sierpnia 2022

Projekty wnętrz mieszkań na sprzedaż to w dzisiejszych czasach jeden z kluczowych elementów  sukcesu w tej branży. Pięknie zaaranżowane mieszkania generują wzrosty wartości od 30 tyś w górę.

Podstawą i koniecznością każdego inwestora, jest zlecenie projektu wnętrza danej nieruchomości – odpowiedniej osobie, która stworzy taki projekt, aby klient docelowy był zachwycony i czym prędzej kupił mieszkanie.

Mało tego, dobrze zaprojektowane mieszkanie pozwoli uzyskać lepsze wyniki finansowe ze sprzedaży niż takie bez projektu, lub takie z kiepskim projektem. Pięknie zaaranżowane mieszkania generują wzrosty wartości od 30 tyś. w górę.

Jeszcze kilka lat temu wnętrza nie miały żadnego znaczenia w dziedzinie najmu lub sprzedaży, flipowanie dopiero raczkowało, a projektanci wkraczali na rynek przeciętnego kupującego. Minęło kilka lat i bez architekta ani rusz.

Doświadczony architekt wnętrz, który co nie co wie o inwestowaniu, przygotuje projekt skrojony na potrzeby Inwestora, tak, aby nie uszczuplić jego budżetu, dopasuje i zmiksuje materiały z różnych półek cenowych, aby efekt końcowy nie kosztował majątku, a mieszkanie sprzedało się z efektem WOW.

Warto podjąć się więc aranżacji wnętrz, zarówno we współpracy z architektem, jak i samodzielnie. Projektowanie nie jest bardzo skomplikowane. Jednak warto odnaleźć w sobie żyłkę artysty. Sprawdźcie przy pierwszej okazji, najlepiej na własnej inwestycji, jak czujecie się w tej dziedzinie, może się ona okazać wciągająca i zamienić się w hobby lub nawet nowy zawód.

Podpowiem czego trzymać się projektując samodzielnie wnętrza, aby ich sprzedaż okazała się sukcesem:

FUNKCJA – zastanów się kto będzie twoim klientem docelowym – student, małżeństwo, pracująca para, rodzina 2+1, rodzina 2+2 – to ustalisz znając lokalizację i sąsiedztwo oraz własny cel finansowy. Dla każdego z tych klientów można wyróżnić cechy szczególne, jakich szukają podczas zakupu mieszkania: piętro, układ, wyposażenie.

BUDŻET – przed rozpoczęciem projektowana zdecyduj, jaki budżet chcesz przeznaczyć na materiały wykończeniowe, na ekipę i stolarza. Pilnuj go na każdym etapie realizacji.Z doświadczenia podpowiem, że dla mieszkań z rynku pierwotnego budżet na materiały wykończeniowe, meble, agd i dodatki to minimum 700zl/m2, a na rynku wtórnym 800zł/m2. Do tego dolicz koszty robocizny ekipy oraz materiałów niewidocznych typu gładzie i kleje, zazwyczaj wyceniany przez same ekipy.

TRENDY – zapoznaj się z aktualnymi trendami wnętrzarskimi i staraj się niektóre elementy z nich wprowadzić do swojego wnętrza. Pamiętaj, że nie zależy nam na trendach z Mediolanu, a na naszych rodzimych, np, takich jak w znanych programach tv. Wiesz, że jeśli człowiek zobaczy coś ciekawego, niekoniecznie ładnego, kilkakrotnie w różnych okolicznościach, to w krótkim czasie wyda mu się to popularne, modne. Będzie chciał mieć to w swoim mieszkaniu. Stylistyka opatrzona w programach tv oraz na portalach społecznościowych jest dzisiaj najbardziej pożądaną w mieszkaniach Kowalskich.

NIE RÓB POD SIEBIE – możliwe jest, że zaangażujesz się w projekt w stopniu ponad normatywnym. Zaczniesz meblować je swoimi ukochanymi bibelotami, stosować swoje ulubione rozwiązania, z własnego M. Zastanów się, czy to, co proponujesz nie jest zbyt osobiste. Myśl jak klient docelowy, trzymaj się planu i oddziel się mentalnie od mieszkania. To jest towar i produkt sprzedażowy – pamiętaj, że nie musi podobać się tobie, aby dobrze się sprzedało.

SPÓJNOŚĆ – zastosuj jeden styl i kolorystykę do całego mieszkania. Nie mieszaj elementów ze zbyt wielu stylów. Przesada w tym zakresie nie będzie mogła być nazwana eklektyzmem. Staraj się nie zmieniać stylistyki i kolorów odrębnie dla każdego pomieszczenia, trzymaj się kilku podstawowych kolorów lub wzorów i stosuj je w każdym pomieszczeniu. Mieszkanie będzie wyglądało na przemyślane i spójne.

ODDECH – pamiętaj, że jasne, przestronne mieszkania sprzedają się szybciej i łatwiej. Powiększaj przestrzeń stosując triki z lustrami, pasami, kolorami. Nie zagracaj wnętrza dekoracjami lub meblami, kup tylko te najbardziej konieczne. Uważaj też, aby meble nie były za duże (sprawią wrażenie ciasnoty) ani za małe (sprawią wrażenie, że w pomieszczeniu nie ma miejsca na większe).

GADŻETY – koniecznie zastosuj gadżety technologiczne, ledy, piloty, kamerki, gniazdka, głośniki itp. Panów nie zachwyca białe zasłony czy uchwyty w szafie, ale zwróca uwage na podgrzewana podłogę w łazience lub ledy na pilota w salonie. Taka prawda, że ledy nadal dobrze sprzedają nieruchomości.

POD KLUCZ – jeśli chcesz odnieść sukces sprzedażowy, nie łap się półśrodków. Wyposażaj mieszkania w meble, dodatki, sprzęt agd. Podstawowymi pomieszczeniami, które muszą być szałowo wykończone sa salon,kuchnia, łazienka i przedpokój. Nie musisz (ale możesz) skupiać się tak bardzo na pozostałych pokojach czy garderobie. Jednak ja jestem zdania, że nie warto stosować atrap, półśrodków, niedokończonych kuchni czy nie podłączonych sprzętów, a już na pewno rezygnować z home stagingu.

Realizacje dcode by Emilia Krysińska

Po projekcie jest jeszcze etap jego realizacji, gdzie często trafiamy na problemy natury technicznej, które uniemożliwiają urzeczywistnienie wizji projektanta. Będzie to “pojawiająca się” rurka, lub krzywizny ścian, niski parapet, brak możliwości podłączenia któregoś urządzenia, itp.  Aby mieć tych problemów jak najmniej, zadbaj o ekipę, z którą dobrze się będziesz rozumiała, która pomoże ci w kwestiach technicznych i zaproponuje realne rozwiązania. Unikaj ekip, od których słyszysz: “pani to się nie da” – nie znając się na technikaliach, uwierzysz w każde słowo fachowca, a ono często podyktowane jest zwykłym lenistwem. Wszystko się przecież da, trzeba tylko trochę dobrej woli i nić porozumienia, a efekt takiej współpracy zachwyci Ciebie i Kupującego. 

Jeśli masz czas i lubiłaś ZPT w szkole, możesz również wiele prac wykonać samodzielnie. Może to być powieszenie obrazka, skręcenie mebli, namalowanie obrazu, a nawet i pomoc przy wylewce, tapetowaniu czy panelach. W ten sposób im więcej wykonasz sama, tym mniej wydasz na fachowców, którzy za takie prace biorą majątek. 

Wnętrza inwestycyjne to specyficzna branża projektowania – stosując ekonomiczne materiały musimy uzyskać efekt rozwiązań z wyższej półki, oczarować kupujących, a jednocześnie nie przekroczyć napiętego budżetu. W przeciwnym razie flip nie przyniesie zysku. A jeśli Ci się uda, poczujesz zapach zwycięstwa, rozwiniesz zdolność szybkiej analizy i doboru kolorystyki, a to przełoży się na kolejne sukcesy.

Realizacje dcode by Emilia Krysińska

mgr inż. arch. Emilia Krysińska

EKSPERT WNĘTRZ INWESTYCYJNYCH

Właścicielka pracowni DCODE Architektura Wnętrz, Inwestuje, flipuje, prowadzi nadzory inwestorskie na mieszkaniach i kamienicach, realizacje pod klucz, współpracuje z ekipami wykończeniowymi, specjalistami, biurami nieruchomości, inwestorami z całej Polski.

www.dcode.com.pl