TARGI BRANŻOWE
22-23 kwietnia 2023

Po kredyt, mieszkanie lub dom (nie tylko w Polsce!) na Targi Mieszkań i Domów w Warszawie

Tradycyjnie wiosną zapraszamy na Targi Mieszkań i Domów do EXPO XXI. 22 i 23 kwietnia będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości, projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.

Po okresie długiego wyczekiwania i minorowych nastrojów na rynku mieszkaniowym nareszcie czuć powiew optymizmu. Po wielu miesiącach podwyżek rat kredytowych klienci banków dostają informacje o ich stabilizacji, a nawet delikatnych obniżkach comiesięcznie spłacanych kwot. Okazuje się, że wskaźnik WIBOR, który najbardziej dopiekł kredytobiorcom w ubiegłym roku, był dość wyraźnie przeszacowany. Z założeń przyjmowanych przez rząd przy obliczaniu kosztów nowego programu mieszkaniowego wynika, że WIBOR 3M, który jeszcze w listopadzie 2022 wynosił 7,6%, a obecnie zatrzymał się na poziomie 6,94%, jeszcze w tym roku powinien spaść do 6,56%, a w 2024 – do 5,33%. Pamiętajmy jednak, że te dane to prognozy szacowane przy założeniu spadającej inflacji.

Faktem jest już za to decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o złagodzeniu rekomendacji S – zasad oceny zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyt hipoteczny. Od kwietnia ubiegłego roku banki, badając jak duże obciążenie kredytem wytrzyma budżet domowy danego klienta, musiały dodawać 5 punktów procentowych. To bardzo wyraźnie obniżało zdolność kredytową tych, którzy ubiegali się o kredyt, i skutecznie odstraszało tych, którzy dopiero zamierzali wybrać się do banku. Od 7 lutego 2023 przy kredytach o okresowo stałym oprocentowaniu banki mogą zakładać bufor o połowę niższy, to jest 2,5pp.

Program Pierwsze Mieszkanie także budzi spore nadzieje na ożywienie sytuacji na rynku pierwotnym. Wpisany w ten program bezpieczny kredyt 2% już dziś jest oceniany jako  najkorzystniejszy w historii. Program ma ruszyć 1 lipca tego roku. W jego ramach osoby, które nie ukończyły 45 lat i planują zakup swojego pierwszego mieszkania (lub domu), będą mogły uzyskać preferencyjny kredyt na gwarantowanej stopie 2% (czyli 3-4 razy mniej niż aktualne oferty banków). Różnicę wartości oprocentowania ponad te 2% finansować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt dostępny będzie we wszystkich bankach komercyjnych, które podpiszą umowę z BGK i będzie dofinansowywany z budżetu państwa przez 10 lat. Co istotne, w tym czasie spłacane raty mają się składać przede wszystkim ze spłacanego kapitału – dzięki temu rata po okresie dofinansowania ma wzrastać mniej gwałtownie.

Stabilizujące się stopy procentowe, zmniejszenie rygoru przy wyliczaniu zdolności kredytowej oraz zapowiedź nowego programu już poprawiły nastroje na rynku mieszkaniowym. Jak podaje jeden z czołowych portali nieruchomościowych, deweloperzy w siedmiu największych miastach sprzedali w lutym o 48% procent mieszkań więcej niż w styczniu. Ułatwiają też klientom skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie, umożliwiając rezerwację wybranych lokali do momentu uzyskania finansowania z preferencyjnego kredytu.

Warto zatem zapoznać się z ofertą, szczególnie lokali teraz wprowadzanych do sprzedaży. Popytać o specjalne programy rabatowe, które oferuje coraz więcej sprzedawców. Sprawdzić zmienione możliwości finansowania zakupu u doradców kredytowych. No i zarezerwować wybrany lokal, uprzedzając konkurentów. Wiele bowiem wskazuje na to, że zainteresowanie zakupem mieszkania – szczególnie tego pierwszego – wyraźnie wzrośnie. Wszystko to będzie można zrobić na żywo, dopytując deweloperów o szczegóły i indywidualne warunki, na wiosennych Targach Mieszkań i Domów w EXPO XXI.

W jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą deweloperów (m.in. Anteris, Asua, Baltica Development, Beta Projekt, CK Development, Dobry Adres, Peninsula Property, Poziom Inwestycje, Skanska Residential Development Poland, SBM Natolin, VINCI Immobilier, WAN) także tych oferujących domy (m.in. Castor, ComfortLife Development, Danwood, DSA Drynkowscy Studio Architektury, Expobud Domy, LOGBAR, Omatalo, TINY-WORLD) i agencji nieruchomości (m.in. Alfa Home, AWM ZdanInwest, RE/MAX Astra). Liczne grono wystawców wiosennej edycji targów stanowią deweloperzy i pośrednicy oferujący domy i mieszkania poza granicami Polski: w Hiszpanii, Grecji, Czarnogórze czy na Cyprze, m.in. Aphrodite Hills, Azull Hiszpania, CasaViva.pl, Costa Dream Home Espana, Damian Ruiz Real Estate, Domcosta & Blackandwhite Properties, Garu Inversiones Ciel, Leptos Estates, Live Spain, Mirador de Estepona Hills, Nieruchomości Czarnogóra, Real Plus Estate, Tekce Overseas, TM Real Estate Group. Na stoiskach doradców kredytowych i banków (Alior Bank, Bona Fidei, mFinanse, Notus Finanse, Phinance) skonsultować możliwości kredytowania zakupu, a także dowiedzieć się więcej na temat nowego rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Wielu wystawców przygotowało specjalne targowe oferty promocyjne, dostępne tylko podczas imprezy.

Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy. Do dyspozycji zwiedzających będą aż 3 sale seminaryjne: Strefa Zakupu, Strefa Finansów i Strefa Inwestycji Zagranicznych. W pierwszej z nich eksperci z Kancelarii Prawnej Graś i Wspólnicy podpowiedzą, jak bezpiecznie kupić mieszkanie, a z pozostałymi ekspertami będzie można porozmawiać o tym, jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze  oraz jak nie stracić na wynajmie nieruchomości. W Strefie Finansów przedstawiciele instytucji finansowych, m.in. eksperci mFinanse,  Phinance czy Notus doradzą, jak najkorzystniej sfinansować planowane zakupy, a także przyjrzą się bliżej rządowemu programowi wsparcia kredytobiorców Bezpieczny Kredyt 2%. Wszystkim, którzy myślą o zagranicznych inwestycjach polecamy wykłady w Strefie Inwestycji Zagranicznych dotyczące nieruchomości w Hiszpanii, Grecji czy Włoszech.

W Strefie Porad otwartej podczas obydwu dni targów architekt wnętrz Krzysztof Ziółkowski podzieli się swoją wiedzą o tematyce związanej z projektowaniem i aranżacją wnętrz. Podpowie też, jak prawidłowo zaaranżować przestrzeń mieszkalną lub usługową. Natomiast eksperci Just Like Home podpowiedzą, co zrobić, żeby wynająć swoje mieszkanie z większym zyskiem, jak zabezpieczyć interesy wynajmującego,  na co zwrócić uwagę przy doborze najemcy itp.

Warszawa bez wątpienia jest miastem, które przyciąga swoim potencjałem. Potencjał ten nie tylko obejmuje największy rynek pracy, lecz również miejsce idealne do życia. Analizując potrzeby mieszkańców, miasto Warszawa ma ambicje i narzędzia, by stać się stolicą wygody, zieleni oraz wolnego czasu. W Strefie Miejskiej spotkacie Państwo przedstawicieli Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa prezentujących zamieszczone na miejskiej stronie internetowej oferty sprzedaży nieruchomości. Znajdą się wśród nich lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, jak również oferty atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych planowanych do sprzedaży.

Ciekawie zapowiada się także Strefa Wirtualnych Spacerów 3D Estate – w tym miejscu będzie można wirtualnie, na dotykowym ekranie, odwiedzić już wybudowane, wykończone i wyposażone mieszkania z oferty wystawców.

Wstęp na targi jest bezpłatny!

Szczegóły i program targowych atrakcji: https://warszawa.targimieszkan.pl/pl

Targi Mieszkań i Domów 22-23 kwietnia 2023

sobota i niedziela 10:00–17:00 EXPO XXI Prądzyńskiego 12/14 Warszawa